KOZ SR žiada o pomoc poslancov NR SR

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) dnes osobným listom požiadala všetkých 150 poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby neschválili novelu zákona o minimálnej mzde a vládny návrh zákona o 13. dôchodku, keďže tie výrazne znižujú mzdové a sociálne štandardy pracujúcich a oslabujú postavenie práv zamestnancov. Listy im priamo v budove parlamentu odovzdal prezident KOZ SR Marián Magdoško. Odborári zároveň dnes pred budovou parlamentu pokračovali v sérii protestov za dodržania všetkých protipandemických opatrení.

Novela zákona o minimálnej mzde navrhuje pre pracujúcich nižšiu minimálnu mzdu, akú im garantuje v súčasnosti platný zákon. Zamestnanci, ktorí takúto mzdu poberajú, napríklad až takmer tretina pracovníkov a pracovníčok Slovenskej pošty, prídu vďaka tomu o cca. 400 EUR ročne. Navyše novela z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR znižuje aj minimálne mzdové tarify a zmrazuje príplatky po budúcom roku. „Vláda takto opäť len berie od pracujúcich. Dopady pandémie a záchrana ekonomiky skončili na pleciach zamestnancov, ktorým bol vyhotovený účet takmer za miliardu eur!,“ povedal prezident KOZ SR Marián Magdoško. Dodal, že opäť raz si utiahnu opasky len bežní ľudia, ktorí počas krízy buď stratili prácu, znížil sa im príjem, alebo boli odkázaní na sociálne dávky a teraz ešte zaplatia aj účet za obnovu ekonomiky.

Ďalšou pripravovanou novelou Zákonníka práce sa chce vláda negatívne dotknúť aj práv odborov a pracujúcich týkajúcich sa pôsobenia v odboroch. KOZ SR napríklad nesúhlasí s podmienkou, aby všetci členovia odborového orgánu, ktorí pôsobia u zamestnávateľa, museli byť v pracovnom pomere u tohto zamestnávateľa. „Táto podmienka je v priamom rozpore s dohovorom Medzinárodnej organizácie práce a zasahuje do autonómnej činnosti odborovej organizácie,“ vysvetlila viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. Navrhovaná legislatívna zmena sa dotýka aj zákona o tripartite. „Zásadne nesúhlasíme s úpravou reprezentatívnosti na strane zástupcov zamestnancov a považujeme ju za účelovú s cieľom oslabiť postavenie KOZ SR ako najreprezentatívneho zástupcu zamestnancov v tripartite a umožniť, aby sa do tripartity dostali absolútne nereprezentatívne združenia zástupcov zamestnancov,“ doplnil M. Magdoško.
KOZ SR rovnako nesúhlasí ani so zavedením 13. dôchodku ako štátnej sociálnej dávky, ktorá by mala kompenzovať zrušenie 13. dôchodku ako dôchodkovej dávky. „Vyrušujú nás aj diskusie o zrušení dôchodkového stropu, ktorý je istotou pre zamestnancov, ale aj pre zamestnávateľov,“ uzatvára list poslancom KOZ SR.

Tlačová beseda KOZ SR: