KOZ SR pokračovala v protestných aktivitách

14. októbra 2020KOZ SR pokračovala v protestnej aktivite za rešpektovanie práv pracujúcich a férový sociálny dialóg. Aj dnes za daždivého počasia a dodržania všetkých platných obmedzení a protiepidemiologických nariadení sa striedali členovia jednotlivých odborových zväzov, ktorí v štafete lepili plagáty na oplotenie Úradu vlády SR.
14. októbra 2020 vláda SR na svojom rannom rokovaní schválila aj návrh štátneho rozpočtu pre rok 2021. Predstavitelia štátu nepožiadali o prerokovanie tak závažného dokumentu, akým je rozpočet verejnej správy, len ho predložili a schválili. Nikdy v doterajšej histórii sa tak nestalo, že by tento návrh neprešiel rokovaním tripartity. „Musíme konštatovať, že nebola žiadna snaha zo strany predkladateľa prerokovať návrh rozpočtu, čo potvrdzuje aj fakt, že bol zverejnený priamo na rokovaní vlády, keď už prebiehalo. Nie je teda pravdou, že KOZ SR blokuje rokovania, keďže žiadna snaha o rokovanie neprišla a rozpočet pravdepodobne nedostal žiadny zo sociálnych partnerov,“ uviedla na protestnej aktivite viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. Rozpočet počíta s valorizáciou platov zamestnancov verejnej sféry na úrovni 0 %. Štát teda nešetrí len na sebe, ale hlavne na svojich zamestnancoch, ktorí vďaka krízovej situácii čelia prepúšťaniu a existenčným problémom. Zároveň zvyšným zamestnancom odkazuje, že si nezaslúžia žiadnu valorizáciu, ani len na úrovni rastu cien.


 13. októbra 2020V nadväznosti na už konané „Protestné pochody za práva všetkých zamestnancov“ v 6 mestách Slovenska minulý mesiac pokračovali dnes odborári združení v KOZ SR pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny v protestných aktivitách proti porušovaniu zákonov a predkladaniu noviel legislatívnych noriem poškodzujúcich zamestnancov a za férový sociálny dialóg. Plagáty s nápisom „Minister Krajniak – hrobár tripartity“, „Zákonník práce si zobrať nedáme!“, či „Pracovať a nebáť sa“ vešali skupinky 3-6 ľudí, aby dodržali všetky platné obmedzenia.
„Konfederácia odborových zväzov SR odmieta diktát ministra Krajniaka! Žiadame ho, aby dodržiaval zákony a pravidlá sociálneho dialógu a neznižoval ďalej sociálny štandard ľudí,“ povedala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.