Vyhlásenie Predstavenstva Konfederácie odborových zväzov SR

Členovia Predstavenstva KOZ SR vyzývajú politikov vládnej koalície, aby ihneď prestali so vzájomným napádaním a vydieraním sa a urýchlene prijali opatrenia na zmiernenie dopadov inflácie a aspoň v malej miere tak zastabilizovali ekonomickú a sociálnu situáciu občanov Slovenskej republiky. Je neprijateľné, aby ľudia v núdzi kvôli koaličným roztržkám čakali na finančnú pomoc ďalšie týždne.

Problémy, ktoré Slovensko má najmä s rýchlo rastúcou infláciou a verejnými financiami, tu boli už pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine. Tieto zo strany vlády neriešené problémy nezmizli, naopak, fakticky sa znásobili a zväčšili a ich riešenie je ťažšie a náročnejšie. Enormné zdražovanie v kombinácii s nízkymi mzdami totiž vedie k poklesu životnej úrovne našich obyvateľov.

Z doteraz prezentovaných rôznych kompenzačných opatrení pre ľudí, ktoré robia všetky okolité štáty okrem Slovenska, zostala po včerajšom rokovaní vlády avizovaná pomoc obyvateľom Slovenska v nedohľadne. Zvýšené rodinné prídavky, či jednorazový prídavok na dieťa, daňový bonus, či pomoc dôchodcom ostali len pred bránami Úradu vlády SR a ako nesplnená polnočná dohoda z koaličnej rady. Navzájom sa vydierajúci ministri sa dokázali zhodnúť len na vyplatení jednorazového 100 eurového príspevku domácnostiam v hmotnej núdzi, náhradným rodičom, opatrovateľom ťažko zdravotne postihnutých, osobným asistentom a seniorom, ktorí nepoberajú dôchodok. Amaterizmus vládnej koalície sa odzrkadľuje nielen v neschopnosti schváliť nimi samotnými navrhnuté kompenzačné opatrenia, ale aj v tom, že o dlhodobej udržateľnosti opatrení pre istotu radšej mlčia.

Takto môžu konať len ľudia bez akejkoľvek empatie a sociálneho cítenia.
Obyvatelia Slovenska – jednotlivci i rodiny s deťmi, sa rútia do priepasti chudoby a našu spoločnosť, ak vláda nezačne okamžite konať, čaká finančný a sociálny kolaps. Vyzývame preto vládu SR, aby konečne začala riešiť problémy občanov Slovenska a plniť svoje programové vyhlásenie.